Алое Вера

Независим дистрибутор на FLP - Алое Вера / Aloe Vera

Начало Статии Природната сила на чесъна и мащерката

Природната сила на чесъна и мащерката

Природната сила на чесъна и мащерката
Природната сила на чесъна и мащерката
Природната сила на чесъна и мащерката
Природната сила на чесъна и мащерката
Природната сила на чесъна и мащерката

Чесънът е почитан от древните египтяни, употребяван е от гръцките олимпийски атлети и е считан за основно средство за предпазване от вампири. Освен тези твърдения (митични или не), чесънът притежава вековна репутация на природен лек. Днес той е една от най-популярните билки в света. Смята се, че родината му е Южна Азия, но свидетелства за лечебните му свойства има по цял свят. Хората от средиземноморието го използват не само като подправка, но и като консервант и лекарство. Първата открита рецепта с чесън е на шумерска глинена плочица и е записана с клинообразно писмо. В египетски папирус от 1500 г. пр.н.е. са изброени 22 рецепти с чесън при оплаквания от главоболие, болки в гърлото и физическо изтощение. В гробниците на фараоните, включително и тази на Тутанкамон, египтяните са поставяли глави чесън. По нашите земи чесънът също се употребява широко от древността. Гръцки историци съобщават, че траките консумирали много чесън, защото в страната им било студено. Чесънът служел за приготвянето на „муски”, които се носели на гърдите при епидемични заболявания. Смятало се е, че скилидките или целите чеснови луковици предпазват от зли духове, затова у нас са ги поставяли на шапчиците на бебета или са ги провесвали по стените на домовете.

Мъдростта на прадедите ни се потвърждава, когато през 1858 г. микробиологът Луи Пастьор научно доказва, че чесънът унищожава вредни бактерии. Той е естествен антибиотик, който не само убива болестотворните нашественици, но и предпазва организма от отровите, причиняващи инфекцията. Съвременни изследвания доказват, че една от най-податливите на чесъна бактерии е Bacillus anthracis, произвеждаща отровата антракс. Дори кръвта на хората, редовно консумиращи чесън, може да убива бактерии, а пáрите, отделени при разрязването на една скилидка, унищожават вредни микроорганизми в радиус от 20 см! Друга разпространена в миналото и за съжаление завръщаща се болест–туберкулозата, е успешно лекувана с чесън, тъй като причинителят й Mycobacterium tuberculosis е чувствителен към няколко от серните съединения, открити в това растение.

Чесънът съдържа няколко биоактивни съставки. Най-съществени сред тях са алиинът и алицинът. Алиинът е органично сярно съединение, производно на аминокиселините, което няма мирис. Когато чесънът се среже, смачка или стрие, ензимът алиназа превръща алиина в алицин. Именно той придава на чесъна характерния му остър мирис. Колкото повече се стрива чесънът, толкова по-голямо количество алицин отделя той. Доказано е, че алицинът е много силен антибактериален агент, навлизащ в кръвоносната система и дезинфектиращ белите дробове, вътрешните органи и кожата. Той е и основната активна съставка в хранителната добавка на Форевър ЛивингForever Garlic-Thyme. По своето бактерицидно действие един милиграм алицин отговаря на 15 оксфордски единици пеницилин.

Сред другите активни съставки на чесъна и съответно на Forever Garlic-Thyme са ажоен – противосъсирващ агент, и лецитин, който спомага за премахването на мастни натрупвания (каквото е холестеролът) и за превръщането на мазнините в енергия при обмяната на веществата. На тези съставки се дължи благоприятното въздействие на чесъна върху сърдечно-съдовата система. Диалил сулфидите – серни съединения в чесъна, са противогъбични и антибактериални и му придават ефективност при множество проблеми, включително грип и заболявания, причинени от Candida albicans. Те също така помагат на чесъна да защити човешкия организъм от свободните радикали и го превръщат в силен антиоксидант. В състава на чесъна влизат още германий – минерален микроелемент, за който се счита, че помага за подсилване на имунната система на организма, и селен – минерален антиоксидантен микроелемент.

Чесънът намира широко приложение в народната медицина при главоболие, лечение на рани, грип, срещу разстройство, за понижаване на кръвното налягане и като природен антибиотик. През XX век Алберт Швайцер го използва в Африка срещу дизентерия, превърнала се в бич за чужденци и туземци в този континент. През Първата и Втората световна война е прилаган ефикасно като антисептично средство за предотвратяване на гангрена.

Мащерката е отличен спътник на чесъна във Forever Garlic-Thyme. Тази билка е добре позната в България и намира широко приложение както в готварството, така и в народната медицина. Градинската мащерка е полухраст, чиято родина е Средиземноморският район. Тя има приятен мирис и стипчив вкус. Етеричното масло, както и другите вещества, които съдържа, имат изразени антибактериални свойства, действат спазмолитично и предизвикват отделяне на секреции от дихателните пътища и жлъчката. Използва се и за дезинфекция, и като слабо болкоуспокояващо средство при възпаление на устната кухина. У нас като подправка и лекарство е много по-разпространена дивата мащерка, наричана още бабина душица или овчарски босилек, която расте главно в планинските и полупланинските райони. В българската народна медицина дивата мащерка се използва при простудни заболявания, кашлица, бронхит, ревматизъм, болести на сърцето и нервите, за понижаване на киселинността в стомаха, за елиминиране на газовете в червата и понижаване на температурата, за облекчаване на главоболието и намаляване секрецията на слуз. Има силни антисептични свойства. Тези полезни свойства на мащерката се дължат на съдържащите се в нея вещества. Наскоро направените научни изследвания определиха съставките, на които се дължи благотворното й въздействие върху човешкия организъм. Доказано е, че етеричното масло на мащерката съдържа танин, фенол, борнеол, гераниол и най-важното – тимол. Тимолът е наречен на самото растение (на латински названието му е Thymus vulgaris) и според научните изследвания запазва и значително увеличава процента на здравословни мазнини в клетъчните мембрани и други клетъчни структури. Учените откриват, че при приемане на мащерка като хранителна добавка се увеличава количеството на DHA (мастна киселина от групата Омега-3) в мозъка, бъбреците и клетъчните мембрани на сърдечните тъкани. Мащерката също така съдържа разнообразие от флавоноиди, сред които са апигенин, нарингенин, лутеолин и тимонин. В съчетание с наличието на манган в тази билка, флавоноидите подсилват значително антиоксидантните и` свойства.

Forever Garlic-Thyme съчетава чесъна и мащерката в една капсула без мирис, която доставя всички техни полезни съставки там, където организмът ни най-пълноценно може да ги усвои. Всяка капсула съдържа 10 милиграма концентрат от чесново масло, които са равни на 1000 мг пресни чеснови скилидки, както и 50 мг листа от мащерка на прах. Включете три гел капсули Forever Garlic-Thyme дневно в режима си на хранене и вашето тяло ще ви благодари!

 

ОСНОВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА FOREVER GARLIC-THYME

Антиоксидант.

Естествен деконгестант.

Дезинфекцира белите дробове, вътрешните органи, кожата.

Помага при холестерол, акне, кръвно налягане, простуди, грип,

гръдни инфекции и синузит.

 

Информационен бюлетин на ФЛП-България, брой 26, март 2004 г.



 

Описаните в тази статия продукти за вътрешна употреба са хранителни добавки. Те не са заместител на разнообразното хранене и не са предназначени за превенция, диагностициране, успокояване или лекуване на конкретна болест или клас от заболявания. Консултирайте се с личния си лекар, ако страдате от някакво заболяване.